Kibernetinis saugumas

Fun fact: Aš gana rimtai išsigandau, kai googlindamas informaciją apie kibernetinį saugumą (tikrai ne dėl to, kad nieko apie jį nežinočiau ir norėčiau nesąmonių primėtyt, o norėdamas pasitikrinti vieno šaltinio patikimumą) netikėtai perskaičiau, jog prasidėjo trečiasis pasaulinis karas. Ačiū Dievui, visa tai buvo tik “programišių“ (ginkdie ramia sąžine rašyti šį žodį) išdaiga: keli fake Twitter postai iš JAV Karinio Laivyno account‘o, kelios šmaikščios replikos – ir tiek.

Vis tik, aš nebuvau vienintelis, kuris trumpam supanikavo. Amerikoje trumpam kilo sąmyšis ir ažiotažas. Šis pavyzdys rodo, koks skvarbiai opus kibernetinio saugumo klausimas yra ne tik makroekonominiu ar geopolitiniu, bet net ir banaliosios kasdienybės lygmeniu. Lyg tyčia prisiminiau istoriją, kuomet per radiją transliuojama H. G. Wells’o istorija “Pasaulių Karas“ buvo palaikyta realiu pranešimu apie ateivių invaziją. Ir būk tu man, kad geras. 🙂

Viršuje pateikiau keletą anekdotinių pavyzdžių, tačiau yra ir kiek objektyvesnių faktų, liudijančių nuolat augančią kibernetinio saugumo svarbą:

  • JAV jau seniai turi Deparment of Cyber-security
  • Lietuvoje neseniai atidarytas Kibernetinio saugumo departamentas prie VRM, priimti atitinkami cyber-security įstatymai
  • Paskutiniame – ir, beje, itin skandalingame – NSA (JAV Nacionalinės saugumo agentūros) raporte buvo pranešta apie super-masyvios apimties, beveik visuotinį internetinį šnipinėjimą.
  • To paties NSA raport paraštėse liko iškalbinga statistika: per pastaruosius 2-3 metus atremiama vidutiniškai daugiau nei  1.000 kibernetinių atakų, nukreiptų į nacionalinį saugumą laiduojančius objektus.
  • Liūdnai (bet peleningai) pagarsėjusi SONY kompanija dėl hacker’ių atakų praneša iš viso praradusi jau gerokai daugiau nei 3.100.000 JAV dolerių.

Šiandien į platesnes temos gelmes nesileisiu – pernelyg daug techninių detalių ir background information reikėtų pateikti. Buvo sunki diena darbe, ir tam nesijaučiu pasiruošės. Galbūt kitą kartą… Iki Malonaus! 🙂

Kibernetinis (ne)saugumas?

Pažymėta: , , ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: